Naša negramotnosť spočíva v neschopnosti tvoriť…

…veril Friedensreich Hundertwasser. Maliar, architekt, sochár, ekológ, ktorý si vyrábal vlastné oblečenie a nosil ponožky rôznych farieb. Jeho diela môžme naplno zažiť v dome, ktorý sám navrhol. KunstHausWien je farebná a plná nerovnosti. Podľa Hundertwassera totiž: Človek nevníma len zrakom, sluchom, čuchom. Máme aj dotyk, pocit, ktorý nám sprostredkujú naše ruky a nohy. Nerovné podlahy sú symfónia, melódia pre naše nohy. Sú návratom naších prirodzených vibrácii.”

Vychutnala som si návštevu tohto múzea všetkými zmyslami. Neviem ako vy, ale mne sa často stane, že keď si prečítam vysvetlenie k obrazu, tak ma to zaskočí a niekedy aj odradí. Aj preto mi je Hunderwasser sympatický. On nerád svoje obrazy vysvetľoval a nechcel, aby ich vysvetľoval niekto iný. Bol presvedčený, že každý zažíva svet, a preto aj obrazy, subjektívne a teda rôzne. Každá vnútorná reakcia, či už intelektuálna alebo emocionálna, je správna a pravdivá.

A tak nechám na vás, aby ste išli Hundertwassera zažiť vo Viedni. A priblížim vám ho len cez pár jeho vlastných výrokov:

“Vždy bolo mojím cieľom prinášať veľa ľuďom radosť. Chcem dať ľuďom pekné a užitočné veci, ktoré budú mať pre nich význam a obohatia ich. Moje obrazy však vlastní len niekoľko zberateľov. A preto som sa rozhodol tvoriť grafiky. Aby som mohol osloviť viacej ľudí.”

“Ak si nevážime svoju minulosť, stratíme svoju budúcnosť. Keď zničíme svoje korene, nemôžeme rásť.”

“Vizuálny smog je jedovatejší ako akékoľvek iné znečistenie, lebo zabíja našu dušu.”

“Všetko je tak nekonečne jednoduché, tak nekonečne krásne…”

“Rovná čiara je úpadkom ľudstva.”

Atmosféru a umenie tohto kreatívneho a človeka s úprimným zápalom pre životné prostedie, môžete nasať aj tu.

Kaviareň v KunstHausWien

A ako ste na tom vy? Rovná čiara alebo krivka? Aké pocity vo vás vyvoláva Hundertwasserova tvorba?

Katarína Mayer

P.S. Ak sa vyberiete pozrieť si ho naživo, nezabudnite sa zastaviť v kaviarni v jeho múzeu – nasýtite tam nie len svoje bruško. Je to veľmi príjemné prostredie.

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *